Jak kolonie wpływają na umiejętność komunikacji u dzieci?

jezioro blisko Olsztyna

Wakacje to dla większości dzieci czas odpoczynku i relaksu. Jednak w obecnych czasach warto zorganizować dziecku wcześniej jakieś zajęcia, na których będzie mogło się nie tylko dobrze bawić, ale także efektywnie spędzać czas ucząc się nowych rzeczy i rozwijając nowe umiejętności. Jedną z form, która łączy zabawę z jednoczesnym poszerzaniem wiedzy są kolonie albo półkolonie. Jakie miejsce wybrać, aby zarówno dziecko, jak i rodzic byli zadowoleni z efektu? Czego można się nauczyć na obozach dla dzieci?

Kolonie – dlaczego warto?

Wakacje to dla dzieci czas beztroski i odpoczynku od nauki. Można je spędzać na różne sposoby np. u rodziny, wyjeżdżając z rodzicami, czy z przyjaciółmi. Dobrą alternatywą mogą być półkolonie lub obozy dla dzieci poza miejscem zamieszkania. Kiedyś wyjazd na kolonie kojarzony było z całodniową zabawą, poznawaniem nowych ludzi i zwiedzaniem atrakcji danego miejsca. W dzisiejszych czasach coraz więcej firm organizujących takie wyjazdy stawia nie tylko na dobrą zabawę, ale także na rozwój uczestników danej wycieczki. W dzisiejszych czasach dzieci uczą się na koloniach wielu ciekawych rzeczy, a dodatkowo poprawiają swoją zdolność komunikacji, poszerzają horyzonty, uczą się samodzielności, a także poznają świat od innej strony, niż na co dzień.

Obozy dla dzieci – co dają uczestnikom?

Kolonie i półkolonie dla dzieci warto wybrać choćby dlatego, że poszerzają horyzonty. Czasem dzieci przejawiają pasje i hobby, o których rodzice niewiele wiedzą. Dlatego właśnie warto poszukać miejsc, w których dziecko może takie umiejętności rozwijać. Na specjalnie zorganizowanych wyjazdach dzieci spotykają inne osoby, które mają podobne pasje i zainteresowania oraz mogą się uczyć od siebie nawzajem. Kolejnym aspektem pozwalającym na rozwój komunikacji u dzieci jest poznawanie nowych osób. Niekiedy zawierane zostają przyjaźnie, które trwają przez długie lata. Zawieranie znajomości z osobami z różnych zakątków kraju, a niekiedy nawet świata pozwala na rozwijanie swoich zdolności komunikacyjnych, uczenie się o nowych kulturach i perspektywach, czy poszerzanie języka o nowe słowa. 

Kolonie – co jeszcze dają?

Kolonie są ważną częścią życia każdego młodego człowieka także ze względu na możliwość budowanie wspomnień. Na takich wyjazdach jest tyle atrakcji, że na pewno każde dziecko znajdzie dla siebie coś, co warto zapamiętać. Poza komunikacją z innymi warto również zwrócić uwagę, że takie wyjazdy uczą dzieci samodzielności. Na wyjazdach z reguły są ustalone różne zasady, których każdy uczestnik musi przestrzegać. Jest to np. ścielenie łóżek każdego dnia, toaleta każdego ranka i wieczora, czy pomoc w przygotowywaniu posiłków. Dodatkowo kolonie pozwalają rodzicom odetchnąć, a dzieciom nauczyć się przebywać bez nich i odnaleźć się w sytuacji, kiedy nie ma ich w pobliżu. Dzieci na koloniach poznają świat na nowo, patrząc na niego zupełnie nowymi oczami. 

Jakie miejsce wybrać?

Kolonie odbywają się w różnych miejscach. Najlepiej wybrać takie, które znacząco różni się od miejsca zamieszkania. Dla kogoś z gór mogą to być dla przykładu obozy blisko Olsztyna. Na Warmii i Mazurach na pewno nie zabraknie atrakcji. Dla odmiany dzieci z okolic Gdańska, czy innych miast nad morzem pewnie z chęcią odwiedzą Bieszczady i poznają przyrodę od innej strony. Jedno jest pewne: niezależnie od tego, w jakiej okolicy odbywa się dany wyjazd na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń każdemu uczestnikowi i pozwoli rozwijać zdolności komunikacyjne.